WARTO WIEDZIEĆ

JAKA JEST RÓŻNICA MIĘDZY KRAV MAGA I DEFENDO?

Żyjemy w dynamicznych czasach- ludzie ewoluują, a także ich kreatywność. Niestety także jeśli chodzi o przemoc. Defendo jako młodszy system daje świeższe spojrzenie na niektóre zagrożenia. To nie znaczy, że Krav Maga jest złym systemem- oba opierają się na zasadzie minimalnej liczby technik przy maksimum skuteczności. Defendo większy nacisk kładzie na pracę w zwarciu, podczas gdy w Krav Maga jest ono unikane. Więc co wybrać dla siebie? Przyjdź na oba treningi i sprawdź, który system bardziej Ci odpowiada.

Pierwszy trening jest zawsze darmowy!

CO WZIĄĆ NA PIERWSZY TRENING?

Strój sportowy, butelka wody i dużo pozytywnej energii!
Ze względu na maty ćwiczymy boso lub w butach zapaśniczych.
Jeżeli uznasz, że to jest to, będziesz musiał zaopatrzyć się w rękawice bokserskie (co najmniej 12oz), duży ochraniacz strefy kroku oraz ochraniacz na szczękę. W razie wątpliwości zapytaj trenera na zajęciach.
Musisz też uzupełnić i podpisać regulamin dostępny tutaj, lub na dole strony. Wydrukowany egzemplarz można również odebrać na treningu.

OBRONA KONIECZNA - co mówi prawo?

Powszechny jest mit, że ataku nożownika nie możesz powstrzymać na przykład przy pomocy broni palnej. Masz prawo użyć wszystkich narzędzi, które mogą Ci pomóc. Możesz też poświęcić np. zdrowie napastnika by ochronić inne dobro chronione prawem.Kluczowe jest dostosowanie obrony do potrzeb. Jednak strzelanie do uciekającego agresora lub skakanie po głowie leżącej osoby to jawne naruszenie zasad obrony koniecznej.

Kodeks karny

Art. 25.

 • 1. Nie popełnia przestępstwa, kto w obronie koniecznej odpiera bezpośredni, bezprawny zamach na jakiekolwiek dobro chronione prawem.
 • 2. W razie przekroczenia granic obrony koniecznej, w szczególności gdy sprawca zastosował sposób obrony niewspółmierny do niebezpieczeństwa zamachu, sąd może zastosować nadzwyczajne złagodzenie kary, a nawet odstąpić od jej wymierzenia.
 • 2a. Nie podlega karze, kto przekracza granice obrony koniecznej, odpierając zamach polegający na wdarciu się do mieszkania, lokalu, domu albo na przylegający do nich ogrodzony teren lub odpierając zamach poprzedzony wdarciem się do tych miejsc, chyba że przekroczenie granic obrony koniecznej było rażące.
 • 3. Nie podlega karze, kto przekracza granice obrony koniecznej pod wpływem strachu lub wzburzenia usprawiedliwionych okolicznościami zamachu. ©Kancelaria Sejmu s. 7/134 30.07.2019
 • 4. (uchylony)
 • 5. (uchylony)

Art. 26.

 • 1. Nie popełnia przestępstwa, kto działa w celu uchylenia bezpośredniego niebezpieczeństwa grożącego jakiemukolwiek dobru chronionemu prawem, jeżeli niebezpieczeństwa nie można inaczej uniknąć, a dobro poświęcone przedstawia wartość niższą od dobra ratowanego.
 • 2. Nie popełnia przestępstwa także ten, kto, ratując dobro chronione prawem w warunkach określonych w § 1, poświęca dobro, które nie przedstawia wartości oczywiście wyższej od dobra ratowanego.
 • 3. W razie przekroczenia granic stanu wyższej konieczności, sąd może zastosować nadzwyczajne złagodzenie kary, a nawet odstąpić od jej wymierzenia.
 • 4. Przepisu § 2 nie stosuje się, jeżeli sprawca poświęca dobro, które ma szczególny obowiązek chronić nawet z narażeniem się na niebezpieczeństwo osobiste.
 • 5. Przepisy § 1–3 stosuje się odpowiednio w wypadku, gdy z ciążących na sprawcy obowiązków tylko jeden może być spełniony.

psychologia samoobrony

Pętla OODA to model podejmowania decyzji. Każdy bodziec odpala taki cykl w naszej głowie- Obserwacja-Orientacja-Decyzja-Akcja. Ważne jest zrozumienie, że działa to zarówno u nas jak i agresora. Przykład pętli:
Obserwacja: Widzę agresora z nożem w ręku
Orientacja: Jestem poza zasięgiem jego narzędzia
Decyzja: Użyję kopnięcia zanim zbliży się do mnie
Akcja: Mocne kopnięcie stopujące
Po wykonaniu akcji cykl zaczyna się od nowa, obserwujemy czy technika zadziałała, czy mogę uciekać czy też muszę kontynuować obronę.
Na treningach nauczysz się skrócić czas każdego etapu z tej pętli- poprzez aktywną obserwację nauczysz się jak unikać zagrożeń lub jak je rozpoznawać. ćwicząc na sali obrony przed atakami zaznajomisz się z dystansem, rodzajami zagrożeń, a także dowiesz się w jaki sposób możesz je odeprzeć, a dzięki wielu powtórzeniom twoje techniki będą szybsze i skuteczniejsze/bardziej efektywne.